Bezpečnosť v Tatrách

Bezpečnosť v Tatrách

Bezpečnosť je základom pre znalosť terénu a podmienky, za ktorých pochádza putovať a dodržiavať pravidlá horskej turistiky.
Pred začatím akejkoľvek, aj relatívne ľahký výlet, pozri popis trasy v príručke, je tiež s mapou webu.
Chystáte sa na ceste, opustiť dom, penzión a ubytovňa správy plánovanej trasy a čas návratu.
Nenechajte si blúdiť sám! Optimálny počet turistov, najmä aby ťažkú ​​cestu, traja ľudia.
Skupina viac ako 10 osôb, musia byť vykonané na Tatra Tatra by kvalifikovaným sprievodcom, ktoré majú aktuálne licenčné TPN.

Turistické oblečenie by malo byť ľahké, ale teplé, poskytuje možnosť prispôsobiť sa meniacim sa poveternostným podmienkam.
Tatra turisti stále častejšie využívajú ľahké, ale silné trekové topánky, vyrobené z nepremokavého materiálu Cordura a kože.
V zime, aj na malé turné v často ľadovej doby typu malého raka kávy, ľahko a rýchlo pripojiť k podošve.
Telo košele šaty bavlnené alebo lepšie przeciwpotnego niektoré materiály (napr. rovyl-up na leto a rovyl-na na zimu). Najlepšie flanelové košele na svetle sveter alebo bundu trvať dlhšie „priedušné” fleece.
Na turné sme sa ani žiadne tašky alebo „tašky”, ktoré sa zaoberajú ruky – a to aj na krátke výlety potrebných je ľahký batoh (najlepšie „anatomická”, prispôsobí tvaru tela, s pásikom reliéfnym pasu).

Batoh prinesie teplejšie sveter, čiapku a rukavice – užitočné aj v lete: akútny nedostatok skúseného turistov má viac ako raz, že sneh prekvapenie alebo náhlej chladenie reťaze na Swinica, budem robiť Orla Perc.
Balenie mapu a sprievodcovskej činnosti, fotoaparát, svietidlo (ak je plán je vrátiť neskôr, alebo objavovanie jaskýň) a šaty s dažďom – najlepšie svetla, nie przemakającego, ale „priedušný” Goretex.
Zle vhodné do hôr, najmä v častiach koreňových priesmyky a rock, slnečníky a kabáty igielitowe – rýchlo a efektívne sa s nimi vyrovnať, vetrom a ostré hrany skál.
Keď plánovať cesty je k dispozícii ubytovanie v hosteli – je dobré byť s tebou „matrace” v karimatu.
Ak prekvapí nás kempovanie pod šírym nebom (pamätajte, že v súlade s ustanoveniami TPN divokej táborenie v horách je zakázané, pokiaľ ide o život z dôvodu úspory) – svetlá, ale hromadí teplo NCR list nám pomôže prežiť.

Uvedených v tomto návode ciest všeobecne nevyžadujú žiadne špeciálne horolezecké vybavenie, ale turistická trasa plánovanie vo vyšších polohách hôr, v zime alebo skoro na jar by mala byť vybavená stupačkami a cepínu malý.
V prípade, že sa stratí na ceste, mali by ste sa pokúsiť vrátiť do miesta, kde ste naposledy videl v turistickej značke, a nikdy nenájde cestu na vlastnú päsť.
V prípade „zablokovanie” v mieste, kde nie je možné dostať sa bezpečne – po nebezpečenstvo zeskoków alebo lezenie bez poistenia, ale volanie o pomoc: 6 výkriky alebo po súmraku šesť svetelných signálov za minútu.

Stále viac a viac turistov, ako volať o pomoc pomocou mobilných telefónov: sieť funguje dobre v častiach koreňa a zle fungujúce v nižších nadmorských výškach a údoliami.
V prípade nehody chrániť zranené od pádu do priepasti, teplých kabátov a volať o pomoc. Ak je to možné, nenechávajte samotné!
Sestier stanice Tatra dobrovoľná záchranná služba (strana slovenskú – Horská služby) sú všetky vysoké hory prístrešky.
TOPR veliteľstvo v meste Zakopane – Pilsudski 63a.
Núdzové telefónne číslo +48 601 100 300, +48 18 20 63 444, alebo 112 (toto číslo je zadarmo, funguje aj bez SIMM karty a spája s políciou).

Pamätajte si:
* Spoločne ideme – sme zase spolu.
* Cena je upravená tak, aby najslabšie účastník vychádzka.
* Keď drasticky meniť poveternostné podmienky alebo obtiažny terén mimo našu schopnosť robiť – hovoríme STOP a späť.
* Nikdy nepodceňujte hory a horské prírody.

To je pred výlet, aby sa ubezpečil, že očakávané podmienky na trase:
– Tatra dobrovoľník zachrániť núdze (Zakopane, Pilsudski 63a, tel +48 18 20 63 444)
– TPN informačné stredisko na kruhovom objazde (Zakopane, Chałubińskiego 42, tel +48 18 20 63 799)
– KPT Tatra sprievodcovi (Zakopane, Krupówki 12, tel +48 18 20-158-48).

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nezaradené i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.