Klíma tejto horskej obce

Klíma tejto horskej obce

Zakopane sa nachádza v obci zóne horská klíma, ktorá sa vyznačuje tým, nízkou priemernou ročnou teplotou (5.1 ° C). Najchladnejšie mesiac je január (-4,5 o), najteplejší júl (14,5 °). Jednotlivé časti mesta sa líšia výrazne, pokiaľ ide o klímu, ktoré závisí na nadmorskej výške a miestne orograficznego systému. Je bežným javom v opaku zimné teploty – spodnej časti mesta majú nižšiu teplotu, pretože ťažší chladný vzduch klesá dole a udržiava sa pri nižších miestach v údolí. Na vrchole Kasprowy v zime je často o niekoľko stupňov teplejšie ako v Zakopanom.

Z hľadiska klimatologických rokov v Zakopane je: priemerné denné teploty zriedka prekročí 15 ° C. Iba Winter – obdobie, kedy priemerná denná teplota je záporná – trvá približne 120 dní.
Ročné zrážky priemery 1100 mm, našťastie 40% spadne na zem ako sneh. Najviac daždivých mesiace sú jún a júl, najmenej dážď vo februári. Záznam snehu bol zaznamenaný u Kasprowy dňa 15. apríla 1995 – 355 centimetrov.

V priemere, 295 dní v roku je prakticky bezvetrie. Vo zvyšnej časti sa studenými vetrami prednosť, západ. Vietor východnej všeobecne zabezpečuje stabilný, dobré počasie. Charakteristickým rysom regiónu je hornatá hora vietor (v Alpách tzv Fohn). Je to miestny vietor – vyrobené v Tatrách, na západ od hôr je nízkotlakové centrum a východ – vysokotlakové. Potom vzduchová hmota, pohybujúce sa od juhu k severu, a po ceste sa stretne s stenové vrcholky hôr povstať a ochladenie o pol stupňa na každých 100 m vody obsiahnutej vo vzduchu kondenzuje a tvoria charakteristickú tmavú stenu mraky nad Tatier. Zbavený vlhkosti vzduchu padá na severnej strane Tatier a zahreje o 1 stupeň na každých 100 metrov rozdielu v nadmorskej výške. Vietor berie rýchlosť a údery s veľkou silou v nižších častiach Tatier a Zakopane, niekedy pôsobiť obrovské škody. V roku 1968 bola hora zaznamenaný hurikán, fúkanie pri rýchlosti 280 km / h Bol potom zničený stovky hektárov lesov Tatra.

V dňoch predchádzajúcich vietor rána Halny zvýšil nervózny ľudí vzrušivosť Podhale v oblasti, a tí, ktorí trpia chorobami obehovej sústavy cítiť oveľa horšie. Znížený atmosférický tlak, charakteristické pre Zakopane, je to tiež veľmi bezpečné pre srdce pacientov – najmä preto, že často je povaha skákanie.

Všeobecné klíma Zakopane je tiež „bodźcowy” urýchľuje metabolizmus, zlepšuje náladu a pomáha pri liečbe mnohých chorôb. Avšak, vzhľadom k drastické rozdiely v klíme a geografickej polohe mesta Zakopane a Tatier vo vzťahu k ostatným tejto časti Európy – pred príchodom do kraja, aby hľadala ich vlastné zdravie a v prípade akýchkoľvek problémov, poraďte sa s lekárom.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nezaradené i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.