Zemepisné po Zakopane

Zemepisné po Zakopane

Zakopane je najvyššie položené mesto v Poľsku, časť mesta siaha 750 – 1000 m nad morom. Administratívne hranice je stále Zakopane Tatra časť (od najvyššieho bodu, ktoré je vrchol Swinica – 2301 m) a Gubałówka (1120 m).

Top miesto pre prácu v Poľsku je meteorologická observatórium na Kasprowy Peak – 1985 m
Ústredným bodom Zakopane – križovatka. Krupówki a Kosciuszko leží v nadmorskej výške 838 m

Mesto sa nachádza v Rift Tatrách, Vysoké a Nízke Tatry a kopec medzi Gubałówka, už patrí do Beskýd. Je to južná časť Podhale – podhorská oblasť, na severe susedí s Tatrách.

Po celé stáročia, pripojený k zemi v Krakove, v rokoch 1975-1998 patril k provincii Nowosądecki. Po administratívnej reforme v roku 1999, je súčasťou provincie Malopoľska s hlavným mestom v Krakove. Tatra je hlavným mestom okresu, skladajúci sa z Zakopane rozpadnúť ešte Kościelisko komunitu, Poronin, Biały Dunajec a Bukowina Tatrzańska.

Z juhu susedí so Slovenskou republikou, na východ od miest a Murzasichle, Poronin, západne od obce Kościelisko, od severu – Nový Clever a Ząb.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Nezaradené i oznaczony tagami , , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.